Michael Priestley, 07. november 2024, Farmers Weekly

(https://www.fwi.co.uk/livestock/grassland-management/moving-cattle-four-times-a-day-keeps-cost-under-350-a-cow)

 

Kenti farmis on maksimeeritud karjamaade puhkeperioode sellega, et veiseid liigutatakse neli korda päevas. See on omakorda vähendanud talvel laudas pidamise vajalikkust viielt kuult kõigest seitsmele nädalale.

See on hoidnud David Cornforti ammveiseliha tootmise kulusid kontrolli all Lomas Farmis, mis toodab Ashfordi turu jaoks 450- 500 kg liha.

Toodang on keskmiselt 40 poegimist aastas süsteemist, mis töötab väga lähedal ühele loomühikule hektari kohta (LÜ/ha), ilma sünteetiliste väetisteta.

Umbes 44 loomühikut karjatatatakse 47 ha (116 aakril). Selline tulemus on saavutatud Wealdi savidel, kusjuures üks kolmandik talust asub Hexdeni jõe äärsel soisel lammil.

 

Faktid Lomase talu kohta: 

  • 47 ha rohumaad

  • Põhikarjas 45 ammlehma

  • Suvel kuni 130 veist

  • Aastas müüakse Ashfordi turule 40 noorlooma

  • Põhikari poegib nelja kuu jooksul alates märtsit

 

Päevas nelja liigutamise saavutamine

 

Karjamaa suuruse ega loomade sinna jätmise aja kohta ei kehti rangeid reegleid.

Tavaliselt on rotatsioonid vähemalt 40 päeva ja kari ei ole ühelgi maatükil kauem, kui 12 tundi.

David on saavutanud mitu liigutamist päevast järgmisel viisil:

Portsjonid on jagatud 30- 40m laiusteks kanaliteks, kus on 20m kaugusel põllust post. Iga kanal on jagatud 0,1 ha suurusteks osadeks. Veised karjatavad ühe kanali täielikult, enne kui siirduvad järgmisele.

Elektritoide jõuab igale põllule talust. David kannab voltmeetrit kõikjale, kuhu ta läheb, kontrollides, kas tara pinge on 5000 volti või rohkem.

Piirdeaed. Igal põllul (keskmine suurus 5 ha) on vooluvõrku ühendatud piirdeaed, mille külge haagitakse juhtmed, et luua väikesed koplid.

Veevarustus. 2019. aastal süvistatud puurkaev on kaotanud kommunaaltasud. Igal koplil on iga 150m järel sisseküntud hüdrandiga 25mm jämedune veeliin.

Automaatika. Neli automaatset vabastusseadet väravatel töötavad taimeritel, et minimeerida tarade teisaldamisele kuluv tööjõuvajadus.

Kohanemisvõime. Kui prognoos muutub ja ennustatakse tugevat vihma, saab lisada lisapausi. Või vastupidi, kui on väga kuiv, siis saab loomadele anda väiksemaid alasid, kui kasutusmäär on kõrgem.

Lihtsus. Vasikad võõrutatakse kevadel ja portsjonkarjatatakse koos mullikatega ja poeginud lehmad ühinevad nendega, kui nad on ära poeginud. Veiseid karjatatakse 9 kuud aastas. Kinnislehmi karjatatakse talu lähedal kuni poegimiseni.

Tõuaretus. Seemendamist vajav lehm eraldatakse karjast ja seejärel viiakse farmi juurde kunstlikuks viljastamiseks. Kasutatakse kõrge indeksiga ja kergesti poegiva Anguse, Limusiini ja Briti sinisest tõu pulli spermat.

Loomade mõju. Selliselt loomade karjatamine maksimeerib sülje, eritiste ja vatsabakterite edasikandumist pinnasele, toites seeläbi mulda.

 

Süsteemi muutus

 

Davidi süsteem arenes välja vajadusest maksta hüpoteeki. Tema ja ta raamatukoguhoidjast naine Jane ostsid 1996. aastal 390 000 naela eest Lomase farmi- töötava piimafarmi.

David oli 1980. aastatel töötanud Põhjamere naftapuurtornide elektrikuga ja seejärel koos venna Robiniga kodumaal Põhja- Yorkshire’is põllutööd teinud.

David võttis Lomase farmi ostmiseks 100 000 naela suuruse hüpoteegi ja tal oli 370 000 naela väärtuses piimakvooti. Kuid talu oli kahjumis ja hüpoteek kasvas 140 000 naelsterlingini koos 10% intressiga ja 95 lehmaga.

Ta lõpetas piimanduse 2002. aastal. „Minu probleem oli selles, et ma ei töötanud koos loodusega.“

Murdepunkti lähedal rentis ka Lomase talu välja ning viis Jane’i ja nende neli last Uus- Meremaale, et aidata Methveni lähedal meierit juhtida.

  1. aastal naastes töötas ta täiskohaga elektrikuna rajades majades uusi elektrisüsteeme.

Põllumajandussõber Fergus Henderson soovitas Davidil osta Ashfordi turult kõhnunud lehmad, et saada odavalt tagasi kariloomade kasvatamise juurde.

Need loomad on tema tänase ristanditest koosneva põhikarja aluseks.

Esialgu oli aga David karja mõjust masenduses. Tal oli ainult 12 lehma, kuid needki oli vaja kuhugi 5 kuuks majutada.

„Ma nimetan seda küülikufaktoriks“, ütleb ta. „Küülikud ei söö palju rohtu, kuid nad võivad takistada suurel hulgal rohul kasvamast, ja just seda ma teginigi, ajades oma lehmad põllule laiali“.

Et mitte põruda, uuris ta roteeruvat- ja portsjonkarjatamist, tuginedes nende põllumeeste kogemustele, kes olid oma õnne pööranud- lastes maal puhata ja edendades taimejuurte arengut.

Tema ja Fergus osalesid Liz Geneveri juhitud AHDB karjatamiskoosolekutel ja lugesid selliseid raamatuid nagu Graham Harvey The Carbon Fields.

2009. aastal hakkas David katsetama roteeruvatkarjatamist. Raha säästmiseks meisterdas ta mootosaega talust leitud puudest aiapostid.

Inspiratsiooni ammutati videotest, kus tänaseks meie seast lahkunud Neil Dennis liigutab üksi kuni 1000 peast karja kaks korda päevas ning viimasel ajal jagavad samu teadmisi Allen Williams ja Jaime Elizondo.

 

Edusammud

 

Aeglaselt paranes mulla tervis. Kari kasvas 45 ammlehmani. Pikemad puhkeperioodid karjatamise vahel soodustasid sügavamate juurte arenemist, toites suuremat mikroobipopulatsiooni.

Sel aastal on üks 10 ha ala 12 kuud karjatamata.

Selle tootmise eelised on olnud järgmised:

  • Kolm kuud hoitud kokku talvisest heinasöötmisest- septembrist märtsini, detsembrist märtsini
  • Laudaspidamise perioodi lühenemine 150 päevalt 45 päevani.
  • Põuakindlus: talu elas 2022. aastal viis kuud ilma vihmata, laovaru müümata või sööta juurde ostmata.
  • Vaktsiine, ussirohtusid, sünteetilist väetist ega teravilja ei osteta.

Üksus Maksumus, aasta keskmine (£)  Kommentaar
Hein 3220 140 palli keskmiselt 23 naela pall
Poegimiseelsed mineraalide ämbrid 192 Kuus vanni, igaüks 32 naela
Lepingulised teenustööd 2500 4-5 ha heinapallide valmistamine, sõnnikuvedu ja hekilõikus teenus
Keisrilõige 37,50 Üks keisrilõige iga 8 aasta tagant
Keratokonjuktiviidi ravi 24,33 Ühe antibiootikumi paki kulu kolme aasta peale
Erinevad antibiootikumid 60 Kolm pudelit Alamycini pudelit sõravahehaavanditele
Transpordikulud 525 Kolm 175£ arvet loomade veo eest
Diiselkütus 840 1200 liitrit hinnaga 70p/liiter, mida kasutatakse komposti segamiseks/levitamiseks ja heina söötmiseks
Kunstlik seemendamine 840 300£ lämmastiku eest ja 70 kõrt hinnaga 12£ tükk
Karjaaia tarvikud 300 Automaatsete aia vabastussüteemide ja spiraalide uuendamine
Asendulehmad 5500 Ostetud seitse lehma hinnaga 1,250£ ja müüdud viis tapaveist hinnaga 650£ tükk= 5,500 netokulu
Uus pallihaarats 76 Soetusmaksumus 1,900£ jagatud 25 aasta peale
Laaduri hooldus 300 Teenindus ja voolikute vahetamine iseseisvalt
Laaduri amortatsioon 80 Amortisatsioon 16000£ väärtusega laaduril, arvestatud 20 aasta peale
Kokku 14494,83 322£ lehm

Märkused:

  • Hein on üks suurimaid aasta kulusid (3,220£). See viitab sellele, et söödaga seotud kulud on suured ja olulised farmi tegevuse jaoks.
  • Lepingulised teenustööd (2,500£) näitavad, et farm teeb investeeringu välistesse teenustesse, nagu silosööda tegemine, sõnnikuveo teenus ja hekilõikus.
  • Asendusloomade ostmine (5,500£) toob välja loomade ostmise ja müümise tähtsuse farmi tasuvuse tagamisel.

Kokkuvõttes, see on detailne kulude ülevaade, mis aitab talupidajatel aru saada oma igapäevastest tegevustest ja kuludest.

Jaga seda uudist: