Neljapäeval, 12. märtsil toimus huvitav õppepäev Keavas ETKÜ suure saalis, kus ettekannetega Inglismaa lihaveisekasvatajate kogemustest esinesid Briti Šaroleekasvatajate Ühingu pikaajaline tegevjuht David Benson (selles ametis alates 1988. aastast) ja juhatuse esimees Steven Nesbitt ning Harper Adams Ülikooli vanemteadur Simon Marsh.
Esimesed šaroleed toodi Inglismaale 1960-ndatel ja Briti Šaroleekasvatajate Ühing loodi 27. juulil 1962. Enne seda olid Suurbritannias levinud lihaveisetõugudest peamiselt hereford, aberdeen-angus ja šorthorn, mis olid suhteliselt väiksemad ja rasva ladestavamad. Tekkis vajadus efektiivsema tõu järgi ja esimese kontinentaalse tõuna imporditigi Prantsusmaalt šaroleed, mis levisid kiiresti üle Suurbritannia erinevatesse looduslikesse tingimustesse. 1980-ndatel toodi Suurbritanniasse esimesed geneetiliselt nudid šaroleed Kanadast.
Šaroleeühingul on ca’ 1800 liiget ja 12 harukontorit üle Suurbritannia.
Briti lihaveisekasvatuses on väga levinud ristamine, kus kasutatakse puhtatõulisi väga häid šarolee tõugu pulle, kelle järglased poegivad kergelt ja on väga hea kasvuintensiivsusega.
Suurbritannias on 1,5 milj. lihaveist, neist 85% ristandid ja veiseliha tootmine toimubki põhiliselt ristandite baasil. Näitena toodi talunik Simon Frost’i ettevõte, kus 1. põlvkonna holsteini ja limusiini ristandammed paaritatakse väga heade näitajatega šarolee pulliga. Selliseid ristandammesid peetakse kuni viie vasika saamiseks. Seejärel ostab farmer lüpsifarmist jälle uued paaritusealised ristandmullikad. Võõrutatud vasikad müüakse edasi nuumafarmi.
Rohkem artikleid Simon Frosti ettevõtte kohta: http://www.charolais.co.uk/society/why-charolais/
Õppepäev sai teoks Eesti šaroleeklubi, Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu ja Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi heas koostöös. Inglastest lektorite 3-päevasel külaskäigul õnnestus neile ka mõnda Eesti šaroleekarja näidata ning juba juulikuu lõpus on grupil Eesti lihaveisekasvatajatel võimalus tutvuda Inglismaa šaroleekasvatusega.
Reisile on veel paar vaba kohta, huvi korral kirjuta Mariliisile kirjak(at)ovolex.ee
Täname kõiki huvilisi, kes osalesid loengul ja kõiki abilisi talukülastuste korraldamisel! Suured tänud koostööpartneritele!
Eesti šaroleeklubi juhatus