Hea lihaveisekasvataja,

 

Lihaveisekasvatusest on saanud Eestis arvestatav põllumajandusharu, mis võimaldab väga paljudel maaperedel jätkuvalt maal elada, hooldades lihaveiste abiga kümneid tuhandeid hektareid Eestimaa kultuurrohumaid, looduslikke rohumaid ja poollooduslike kooslustega alasid, ning teenides selle tegevusega oma perele elatist. 2016.a. alguses oli PRIA-s registreeritud  ligi  2100 kasvataja nimele   66 238 lihaveist, sealhulgas 25 107 ammlehma.

Alanud on järjekordne kevadine poegimisperiood ning mõneski karjas on juba alustanud oma tööd sugupullid, enamutes lihakarjades aga alles ootavad ammlehmad oma „peigmeest“. Iga edukalt majandav lihaveisekasvataja teab tuntud tõde, et hea ja õige sugupull on vähemalt pool tema karja väärtusest, määrates suuresti ära tulevase vasika poegimiskerguse, kasvukiiruse, lihakuse ja temperamendi. Kust leida head sugupulli? Toimumas on järjekordne Tartu Maamess ning selle raames korraldab Eesti Lihaveisekasvatajate Selts  koostöös Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistuga, Alltech Eestiga, Baltic Viancoga, Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolliga, Arke Lihatööstusega ja mitmete teiste koostööpartneritega lihaveiste näituse, noorpullide konkursi ja müügipäeva ning toimub veiseliha degusteerimine. Suurepäraseid lihaloomi, kes on pärit meie aretajate tippkarjadest, saab vaadata ja osta Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi  suures telgis (näituseala VP-300 E-HALL)  21.-23. aprillil.

Esmakordselt toimub viie lihatõu (Ab, Hf, Li, Si, Ch) noorpullide esitlus konkursil, hindab väliskohtunik Jacob Edstrad. Konkursil osaleb 13 aretajalt 21 noorpulli: 4 aberdiin-anguse, 4 herefordi, 3 simmentali, 3 šarolee ja 7 limusiini. Selgitatakse välja iga tõu parim pull ning nende hulgast  parim lihatõugu noorpull 2016.

Konkurss algab 22. aprillil kell 10.30. Samuti toimub 22.aprillil algusega kell 14.00  noorpullide  müük. Müüki tuleb 22 noorpulli , kokku kaheksa erineva lihatõu esindajat, kelledest 11 on olnud 4,5 kuud väldanud ühtses söötmiskatses Märjal. Samuti saab enamus müüdavaid noorpulle endale näitusehinde kohtunikult.

Näitusele tulevad loomad

Müügikataloog  (lisatud alghinnad)

 

Müüdavate pullide põlvnemise info leiad Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli kodulehelt müügiinfost.

Kutsun kõiki lihaveisekasvatajaid vaatama lihaveiste noorpullide näituskonkurssi ja osalema aktiivselt pullide müügipäeval. Samuti olete oodatud degusteerima grillmeistri valmistatud lihaveiselihatooteid. Tänan kõiki koostööpartnereid osutatud abi eest näituse ja müügipäeva korraldamisel. Soovin kasvatajatele edu ja pulliostjatele õnne.

Kohtumiseni Tartu Maamessil 2016!

 

Aldo Vaan

Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi president