17-18. märtsiks said Lihaveisekasvatajate Seltsi liikmed kutse osalemiseks töötubades, kus teadjamad/oskajamad jagasid näpunäiteid noorloomade ettevalmistamiseks tulevasteks näitusteks.

Olles oma lühiajalise lihaveisekasvatuse kogemusega siiski mõned loomad juba päitsetega nö käima saanud, läksin kuulama, kas ehk saab mõne uue nõksu, mida varem ei ole näinud, juurde ehk õppida. Leidus täiesti teemasid, milles kogemus ja teadmised puudusid ja mis tundusid üsnagi õpetlikud.

Targo Pikkmets rääkis huvitavalt oma kogemustest loomade pügamisel – keda, millal, kui palju ja kuidas. Pügamine on väga oluline lisanüanss, kui soov näitusel loomaga särada. Mulle jäi arusaam, et ka loomade heaolul on pügamisel oma koht täiesti olemas. Positiivne oli see, et räägiti ka sellest, mida võiks pügamisel vältida. Näiteks, et kas õues elavaid loomi võiks ka pügada? Selgus, et kui seda õigel ajal tehakse, siis võib loomade juurdekasvule isegi väikse positiivse võnke anda. Seda loomulikult juhul, kui kõik muud asjaolud on ka heaks juurdekasvuks soodsad.

Eraldi pikem teema oli päitsed – nii käekõrval treeninguks, kui seina äärde sidumiseks ja transpordiks.  Seda, et millise köiejupiga käib looma esmane püüdmine ja kuidas seda ohutult teha, sai kõigile kohalviibijaile selgeks. Sealjuures peatuti ka pikemalt kõikvõimalikel sidumissõlmedel, millel on oluline tähtsus, kui tegeletakse niivõrd suure ja teinekord ettearvamatult käituva loomaga.

Üheskoos valmistati soovijatele looma püüdmiseks sobivad nöörid ja suunduti siis lauta loomade juurde asja praktikas katsetama. Mina võtsin osa Aldo Vaani Topi talu limusiini-farmis toimuvast koolitusest, kus loomade treenimisega tegeleb perepoeg Andres Vaan.  Andres oli meile loomad välja valinud – ikka sellised mõnusamad ja rahulikumad isendid, kelle peal kätt harjutada. Noored limusiini tõugu pullid kannatasid viisakalt ilma suuremat vastupanu osutamata kõik demonstratiivse osa ära.
Minu jaoks oli huvitav see, kuidas panna ninarõngaga noorloom liikuma, keda sellest ei ole veel käsitletud. Rõngaga harjutamine oli suhteliselt kummaline kogemus. See 600 kg liigub küll, seda enamvähem selles suunas kuhu juhtida, kui rõngast kinni võtad.  Harjutamise asi.

Aldo Vaani meeldiva vastuvõtu ja Targo Pikkmetsa hea selgitustöö kiituseks võib öelda, et oli, mida õppida.

Sanna Turu

ettekanne Noorloomade näitusteks ettevalmistamine

 

Jaga seda uudist: