Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu koostöös Eesti šaroleeklubiga korraldasid 7.-8. augustil koolituse, mille raames saadi lähemalt teada šarolee tõugu veiste genoomtestimisest. Genoomtestimine on väga hea tööriist aretuseks sobivate loomade valimiseks ning paaridevalikute tegemisel. Külaliseks ning esinejaks oli aretusspetsialist Raphaël Brenton Prantsusmaalt ettevõttest Genes Diffusion. Genes Diffusion peab lisaks genoomtestimistele ka Prantsusmaal šarolee tõu tõuraamatut.

 

Esimesel päeval toimus loengu osa, mis hõlmas genoomtestimist – mida testitakse ning mis on usaldusväärsus tulemustele. Lisaks tutvustati paaritusprogrammi Optigen, mis aitab farmeril koostada vastavalt genoomtestimisel saadud tulemustele paaride valikuid ning teha seemenduspullide valimisel õigeid otsuseid. Päeva teises osas ning ka teisel päeval külastasime kokku 5 Eesti šaroleekasvataja farme, kus näitasime Prantsusmaa aretusspetsialistile Eesti šarolee tõugu loomi ning saime näpunäiteid, mida parandada. Lisaks külastati Eesti Tõulomaakasvatajate Ühistu pullijaama, kus Jane Mättik andis ülevaate ühistu tegemistest ning toimuvatest katsetest.

Olid väga sisukad ning põnevad kaks päeva!

 

 Koolituspäeva toetasid Baltic Agro AS, Ohtla Lihaveis OÜ, Talu ja Tulu OÜ ning Nurmetu Charolais OÜ.

 

 Läbi Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu on võimalik kõigil šarolee tõugu veiste kasvatajatel Eestis oma loomi genoomtestimisele saata. Kontaktisik Maria Liisa Luur (marialiisa.luur@etky.ee).

Jaga seda uudist: