Rasedad naised ei saa tänapäevasest toitumisest vajalikke toitaineid, mida nemad ja nende imikud vajavad, väidavad teadlased, kes on hoiatanud, et olukord tõenäoliselt halveneb, kui üha rohkem inimesi hakkab kasutama taimseid toite.

Arenenud riikidest, sealhulgas Ühendkuningriigist, Uus-Meremaalt ja Singapurist pärit lapseootel emade tervist käsitlev uuring näitas, et 90 protsendil neist puudusid terve raseduse ja loote heaolu jaoks vajalikud peamised vitamiinid.

Southamptoni ülikooli teadlased küsitlesid koos ekspertidega üle maailma enam kui 1700 naist ja leidsid, et enamikul puuduvad olulised toitained, mida leidub rohkesti lihas ja piimatoodetes. Nende hulka kuulusid vitamiinid B12, B6 ja D, foolhape ja riboflaviin, mis on olulised loote arenguks..

Juhtautor ja epidemioloogiaprofessor Keith Godfrey Southamptoni ülikoolist ütles, et vitamiinipuuduse levimus jõukates riikides rasestuda üritavate naiste seas on tõsine probleem. Ta lisas: “Süsinikuneutraalsuse saavutamiseks tehtav tõuge vähendada meie sõltuvust lihast ja piimatoodetest kahandab tõenäoliselt lapseootel emadel elutähtsaid toitaineid, mis võib avaldada püsivat mõju sündimata lastele. “Meie uuring näitab, et peaaegu igal naisel, kes üritas rasestuda, oli ühe või mitme vitamiini ebapiisav tase ja see näitaja läheb ainult hullemaks, kui maailm liigub taimse toitumise poole. “Inimesed arvavad, et toitainete puudus mõjutab ainult vähearenenud riikide inimesi, kuid see mõjutab ka enamikku kõrge sissetulekuga riikides elavaid naisi.”

Uuringus, mis avaldati ajakirjas PLOS Medicine, hinnati 1729 naist vanuses 18–38 aastat ja jälgiti paljusid järgnevate raseduste ajal. Selle viisid läbi Southamptoni ja selle riikliku tervise- ja hooldusuuringute instituudi (NIHR) biomeditsiiniuuringute keskuse, Singapuri riikliku ülikooli Aucklandi ülikooli ja Singapuri teaduse, uurimis- ja tehnoloogiaagentuuri teadlased. Tulemused näitasid, et üheksal naisel kümnest oli foolhappe, riboflaviini, vitamiinide B12 ja D tase viljastumise ajal marginaalne või madal ning paljudel tekkis raseduse hilises faasis B6-vitamiini vaegus. Kaasautor, pediaatrilise endokrinoloogia professor Wayne Cutfield Aucklandi ülikoolist ütles, et kuigi foolhapet soovitatakse naistele, kes planeerivad rasestumist ja raseduse ajal, tuleks lapseootel emadele anda käsimüügis olevaid multivitamiine, et vähendada toitainete puudust. Ta lisas: “Ema heaolu enne rasestumist ja raseduse ajal mõjutab otseselt imiku tervist, tema elukestvat füüsilist arengut ja õppimisvõimet.”

PLOS Medicine’i uuring oli esimene, mis näitas, et käsimüügis olevad toidulisandid võivad vähendada vitamiinipuudust rasestumise, raseduse ja imetamise ajal.

Singapuri riikliku ülikooli dotsent Shiao-Yng Chan ütles: “Kui me jätkame liikumist vähema liha- ja piimatoodetega dieedi poole, vähendades lapse arenguks vajalike mikroelementide tarbimist, kasvab vitamiinipuudus jätkuvalt, kui naised ei hakka rohkem tarbima toidulisandeid või hakatakse neid toetama konkreetsete nõuannetega toitainerikaste toitude kohta.”

 

Artikkel on avaldatud Public Library of Science ajakirjas. Leitav veebiversioonina https://medicalxpress.com/news/2023-12-pregnant-women-vital-nutrients-situation.html?inf_contact_key=b8280d9d7c17baf6f5d6176e1ed05b79680f8914173f9191b1c0223e68310bb1

Jaga seda uudist: