30.-31. jaanuaril käis 27-liikmeline grupp Soome lihaveisekasvatajaid 2-päevasel ekskursioonil Pärnu- ja Läänemaal.

Soomlased ühendasid kasuliku meeldivaga. Laevasõidul Helsingist Tallinnasse toimus Soome Lihaveisekasvatajate Liidu aastakoosolek (Suomen Pihvikarjaliitto https://www.pihvikarjaliitto.fi/  ).

Seejärel õhtustasid soomlased koos ETKÜ ja ELKS esindajatega  Maria talus Pärnumaa ning Tanel-Taavi Bulitko andis ülevaate Eesti lihaveisekasvatuse sektori ajaloost ja hetkeseisust. Pihvikarjaliitto pressiesindaja ja tegevuse koordinaator Susanna Heikkinen sõnas, et selliseid naabrite kokkusaamisi võiks sagedaminigi olla, et kindlasti on meil vastastikku teineteiselt õppida.

Teine päev oli talukülastuste jaoks. Käidi nii loomi kui ka loomakasvatushooneid  uudistamas OÜ Talu ja tulu, OÜ Topi Mõisa ja OÜ Ohtla Lihaveise juures. Tänud ettevõtete esindajatele, kes leidsid aega ja võimalust tutvustamaks külalistele oma lihaveisekasvatust!

Seejärel kiirustasid soomlased jälle Tallinnasse laevale, et jõuda tagasi igaüks oma toimetuste juurde. Nii mõnelgi oli ees pikk kodutee Helsingist Oulusse üle 600 km.

STATISTILINE INFORMATSIOON.

Soomes on 5 enam levinud lihaveisetõugu šarolee 26% (lihaveiste üldarvust). hereford 25%, limusiin 16%, aberdeen-angus 13%, simmental 11%. Väiksema osakaaluga on šoti mägiveis 5% ja akviteeni hele 4%.

2017. a. oli Soomes veidi alla 900 000 veise, neist ligi 60 000 olid ammlehmad ja veidi üle 5000 looma üle 2-aastased ammlehmadeks kasvatatavad mullikad. Ammlehmade arv on viimase 10 aastaga kahekordistunud.

 

Soome Lihaveisekasvatajate Liit on Soome lihaveisekasvatajate katuseorganisatsioon ja sinna kuuluvad 6 tõuühingut.

Allikas https://www.pihvikarjaliitto.fi/