22. veebruari päikesepaistelisel talvehommikul kogunesid limusiinikasvatajad Lääne-Virumaale Nurmetu farmi. Aasta 2017 parimaks lihaveisekasvatajaks pärjatud farmi peremees Vallo Kruusimägi oli lahkesti nõus vastu võtma limusiinikasvatajaid, vaatamata faktile, et ta ise on šaroleedele truuks jäänud, ning näitama laudahooneid, loomi, ehituslahendusi ja töökorraldusest.

Põnevat vaatamist jagus, kuna Nurmetu farmikompleksis on rekonstrueeritud vana hoone ja ka kaasaegsete lahendustega uusehitis. Eesti lihaveisekasvatuse sektoris vähelevinud lahendusi oli seal omajagu – näiteks sõnnikueemaldamiseks skreeper-süsteem, mida muidu kasutatakse valdavalt piimafarmides, toimib Nurmetus ideaalselt. Magamisalal on igal loomal individuaalne ase, taaskord nagu lüpsifarmides. Valdavalt on ju Eestis siiski levinud sügavallapanuga vabapidamislaudad, kus magamine toimub läbisegi.

Samuti jättis hea mulje kaasaegsete abiruumide olemasolu. Rääkimata kontori- ja garderoobiruumidest, on sees koguni saun. See näitab, et lisaks loomade heaolule peetakse oluliseks ka töötajate heaolu ja selle tagamiseks luuakse head tingimused, mis on üheks eelduseks edukalt toimivale mis iganes valdkonnas tegutsevale ettevõttele.

Head tingimused on tagatud ka vasikatele – neile on ehitatud eraldi boksid, kus nad saavad täiskasvanud loomadest eraldi puhata, süüa isu järgi spetsiaalset vasikate startersööta ja nautida heaks juurdevõtuks vajalikku puhast vett. DeLavali pealt lahtised jootjad on vasikatele ideaalsed. Sellest saavad juua ka kõige pisemad (erinevalt pallisüsteemiga jootjatest, mida nooremad vasikad ei jõua lihtsalt alla vajutada)

Paljud kasvatajad siiski alahindavad vasikate veetarbimise olulisust, mis on tegelikult vajalik juba esimestest nädalatest alates. Endiselt on levinud valearvamus, et vasikas saab vedelikuvajaduse rahuldatud vaid emapiimast. See kõik peegeldub juurdekasvu numbrites. Juues lisaks piimale ka vett, suureneb söödavõtt, mis omakorda suurendab ööpäevast juurdekasvu.

Kui Nurmetu farmi külastuse lõppedes sai kogu seltskond pildile jäädvustatud, suundus uhke limusiinikasvatajate kolonn Kadila Seltsimajja keha kinnitama.

Kuna olulisi sündmusi oli mitmeid – seltskonnas parima lihaveisekasvataja tiitli omanik, kohe saabuv Vabariigi sünnipäev ja veel muudki, kõlasid kõigepealt kokku šampusepokaalid ja vastastikused õnnesoovid. Seejärel lasti toidul heal maitsta – klubilistele pakuti maitsvat suppi ning kooki ja kohvi.

Päevakavaga edasi liikudes võttis sõna limusiinide klubi juhataja Diana Pärna, kes rääkis klubi tulevikust ja uutest plaanidest. Kõik liikmed said sõna sekka öelda, toimus elav arutelu. Leiti, et klubi on vajalik ja tegutseb täie hooga veelgi aktiivsemalt edasi. Realiseerimisel on mõtted nii koolituste, välisreiside kui ka klubiteemaliste meenete osas.

 

Päeva teises pooles asusid firmast Dimedium (www.dimedium.ee) tutvustama tooteid Marko Vilu ja Kätlin Saavan. Lisaks vanadele headele toodetele nagu söepastad, vitamiinipastad, Ca/Mg geelid ammedele pärast rasket poegimist, libestusgeelid, nöörid, haavakile jne., tutvustati ka uusi tooteid. Näiteks testerid, mille abil saab määrata vasikate kõhulahtisuse tekitaja ning tänu sellele saab valida just õige antibiootikumi ravi. Ei ole enam tarvis silma ja kõhutunde järgi pakkuda, mis bakter võiks tekitajaks olla, vaid saab kindla peale välja minna. Vasika veste pakuvad Eestis mitmed firmad, kuid Dimediumi pakutavad on tehtud uudsest, kalipsole sarnanevast materjalist, mis on vetthülgavad ja veelgi soojahoidvamad ning lihtsasti pestavad.

Hea meel oli kuulda, et ka välisriigid on avastanud Eesti tublid puhtatõulised aretuse limusiinid ja eksport kogub tasapisi aina enam hoogu.

Kogu päeva vältel valitses meeldiv õhkkond ning kinnitust sai fakt, et limusiinikasvatajate klubi on üks tore punt! Seetõttu on organiseerimisel järgmised kokkusaamised – õppepäev ja farmikülastus Lõuna-Eestis, välisreis Iirimaale augusti kuus ja veel muudki.

Tänatud olgu võõrustaja Vallo Kruusimägi, Kadila Seltsimaja, Dimedium, korraldaja ja klubi hing Diana Pärna ning otseloomulikult kõik klubi liikmed, kes päevast osa võtsid!

Kohtumiseni järgmisel üritusel!

Kerttu Trahv

Küüniniidu OÜ

Vaata pilte ka Galeriis.