8.-10.septembrini viibis Taanis grupp Eesti limusiinikasvatajaid. Eesmärgiks oli tutvuda kohaliku aretustööga ning võimalusel valida ja soetada noorloomi.

Meie visiidi valmistas ette Taani limusiinikasvataja Christian Erik Boge. Ta on mees, kes ainukese limusiinikasvatajana Taanist (ja tõenäoliselt kogu põhjamaadest) on enda aretatud limusiinipulli Ryde Uranos` ga võitnud Pariisis 2005. aastal üleriigilisel showl oma klassis esikoha ning müünud Prantsusmaa aretukarjadesse veel nii mõnegi looma. Ja nii nagu kergitavad temale lugupidavalt kaabut prantsuse karjakasvatajad, oli ka meie külastused karjadesse kohalike talunike poolt väga hästi ette valmistatud. Me nägime 12 erineva arvukusega karja ning ühte noorpullide testjaama. Nendel kõigil oli siiski üks ühine nimetaja – väga kauni välimusega, väga sõbralikud ning kõrge aretusväärtusega loomad.

Oktoobri keskel peaks Eestisse jõudma 30 limusiini: kaheksa noorpulli, üheksa tiinet mullikat ning 13 erinevas vanuses lehmikut. Tuleb tõdeda, et soetatud loomade hinnad ei olnud madalad, kuid nagu meie võõrustaja tabavalt väljendas – me soetasime loomi, kellede kvaliteet on väga lähedane Prantsusmaa parimate limusiinikarjade loomadele, kuid me tegime seda siiski poole odavamalt kui seda oleks võimalik teha Prantsusmaal. Sellise lootustäratava tõdemusega jääme põnevusega ootama, milline saab olema nende loomade mõju meie karjade üldisele kvaliteedile.

Reisil osalenud kasvatajad jäid selle tulemustega väga rahule ning nähtud karjade kõrge kvaliteet ei mõjunud muserdavalt, vaid tööindu tõstvalt. Selle ühe tulemina saab järgmise aasta jooksul loodetavasti teoks ka hr Boge külaskäik Eestisse, mille oluliseks osaks saaks loodetavasti ka aretusalane koolituspäev limusiinikasvatajatele.

Jaanus Vessart