29.04.22 lõppes järjekordne lihaveise noorpullide oksjon, mis oli pakkumisteks avatud 1 nädal.

Pakkumisele läksid 2021-2022 hooajal noorpullide jõudluskatses osalenud pullid, kes läbinud erinevad veterinaarsed uuringud ja geneetilised testimised ning tunnistatud tõupullide väärilisteks. Veebikataloogi abil said kõik pullihuvilised eelnevalt tutvuda kokku 52 pulli andmetega 5-st erinevast tõust-

• aberdiin- angus -35

• hereford – 7

• simmental – 6

• limusiin – 3

• šarolee – 1

On heameel näha, et seemenduste osakaal lihaveisekarjades on kasvamas, ja seekord olid juba 16 noorpulli spermapullide järglased.


Eesti väiksuse ja väikesearvulise aretusloomade populatsiooni hulgas on geneetiline mitmekesisus eriti oluline, tuues maailma aretuse tipptaset ka meie karjadesse ning andes võimaluse teha valikuid väga erinevate aretusliinide hulgast.

Põnevust lisas ka see, et kõikide aberdiin-anguse ja limusiini tõugu pullide puhul testiti nende genoomväärtust – angustel Neogeni ja limusiinidel EvaLim laborites, mis omavad referentspopulatsiooni üle kogu maailma. Nii on igal potentsiaalsel huvilisel võimalik kasutada oluliselt rohkem tööriistu, kui tavaline geneetiline hindamine. Lisaks on Eesti üks vähestest riikidest maailmas, kes kuulub lihaveiste rahvusvahelisse hindamissüsteemi Interbeef, ja tänaseks osalevad hindamises Eestis enamlevinud 4 lihaveise tõugu 2 erineva tunnusega – mis taaskord annab rohkem infot meie loomade aretusväärtuste kohta rahvusvahelisel skaalal.

Oksjonil tehti pakkumised kokku 16 -le pullile ning tõeliseks oksjoniks läks 3 pulli – 2 anguse ja 1 herefordi puhul. Kõrgeima pakkumise sai kogu konkursi üldvõitja, aberdiin-anguse tõugu VALTU MONEY MONSTER – 5600 eurot, talle järgnesid aberdiin-angus pull PIRGO BARTOLO- 4300 eurot Ja Tsura Talu hereford TSURA ROBERTO- 3500 eurot.

5 aberdiin-angust rändavad Eestist välja- taaskord oli ostmas Saksamaa suurim ja Euroopas kolmandale kohale platseeruv aretus- ja spermatootmise organisatsioon, kes ostis seekord juba 3 aberdiin-anguse, Samuti panustasid Eestis aretatud pullidesse Leedu ja Austria aberdiin-anguse farmid.

Oksjoni järgsel päeval osteti veel 1 aberdiin -anguse pull Lätti. Oksjoni keskmiseks hinnaks pulli kohta kujunes 3012 eurot.

Aitäh kõikidele oksjonil osalejatele – nii müüjatele kui ostjatele!

Jaga seda uudist: