Nagu teada, on COVIDi pärast viimasel kahel aastal ära jäänud paljud reisid ja näitused ja muud loomakasvatajatele huvitavad kogunemised. Ja seda mitte ainult Eestis, vaid terves maailmas.

Sel samal põhjusel otsustas Rahvusvaheline Šarolee ja Charbray Organisatsioon eelmisel aastal korraldada virtuaalse näituse – šaroleekasvatajad organisatsiooni igast liikmesriigist said 10 kuu jooksul saata žüriile hindamiseks pilte ja 1-minutilisi videoid oma loomadest. Kategooriaid oli kolm – Full French ehk puhast Prantsuse päritolu loomad, Charbray ehk kuumas kliimas kasvatatav tõug, mis on saadud šarolee ja brahmani tõu ristamisel ja Purebred ehk puhtatõulised šaroleed, mis on levinud üle maailma. Võistluses olid erinevad vanusegrupid ning eraldi võistlesid lehmikud-lehmad ja pullid.

Võtsime siis oma talus ka asja käsile – kammisime oma 1,5-aastase mullika siledaks, mõned päevad päitsetreeningut ja kodune fotosessioon ilusa märtsikuise ilmaga. Maksime osalustasu, saatsime materjalid peakorterisse ja jäime tulemusi ootama.

Ja need tulemused tulidki!

Rahvusvaheline žürii koosseisus Jimmy Wilson (Šotimaa), Robert E. Williams, Ph.D. (USA), Lee & Dawn Wilson, Miller Wilson Angus (Kanada) valis puhtatõuliste lehmade-lehmikute hulgas reservmissiks Talutulu Muusika A – ehk Eestis sündinud ja kasvanud lihaveis saavutas sellel konkursil hõbemedali!

Lisaks valiti internetihääletuse teel ka publikulemmik. Kas juhtub näitustel sageli, et žürii ja publiku arvamused langevad kokku? Seekord sai sellega hakkama Kanada mullikas Steppler Gabby 546H.

Virtual Show kataloogi saab vaadata siit

On selline vanasõna: “Tahad kiiresti edasi jõuda, mine üksi, tahad jõuda kaugele, mine koos teistega.“ Ehk selleks, et üks Eestis sündinud lihaveis jõuaks rahvusvahelisele näitusele on vaja asjaolude kokkulangemist, head koostööd ning huvi saada uusi teadmisi ja neid jagada.

Kui minna ajas mõned aastad tagasi, siis aastal 2013 toimus Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi reis Prantsusmaale, šarolee tõu kodumaale. Külastasime Magny Coursi näitust ja Prantsusmaa Šarolee Tõuraamatu peakorterit. Meenutuseks reisikiri https://www.lihaveis.ee/uudised/lihaveisekasvatajate-oppereis-prantsusmaal

Sealt saime palju toredaid rahvusvahelisi kontakte ning julgust saata Eesti esindajad ETKÜ toetusel Šarolee Kongressile Prantsusmaale 2014.aastal. Sealt edasi tuli Eesti liikmestaatus ning seejärel juba kongressid 2016 Mehhikos ja 2018 Rootsis. 2020 kongress Austraalias jäi toimumata COVIDi tõttu.

Enamustel neil kongressidel on olnud programmis ka 1-2 päeva näituse külastamist. Miks korraldatakse lihaveistenäitusi? Sarnase huviga inimesed saavad tulla kokku ja teha ühiselt midagi põnevat. On sõbralik võistlusmoment ning võimalus võrrelda loomi samas aegruumis ja teha järeldusi nende loomade väärtuse kohta. Kindlasti on oluline tutvustada mittepõllumajandusinimestele lihaveisekasvatust kui majandusharu. Näitustel osalemine on reklaam oma ettevõttele, eriti tõuloomade müügi puhul. Paljudel näitustel korraldatakse ka oksjoneid.

Loodan, et ka Eestis lihaveiste näitused jätkuvad. Et on entusiastlike loomakasvatajaid, kes jaksavad loomi näitusteks ette valmistada, et on sponsoreid ja avalik huvi, et lihaveised oleksid nähtaval. Kui ei saa kokku tulla piirangute tõttu, siis teeme näituse virtuaalselt, aga et oleks valmisolek. Kui tuleb jälle mõni kutse kusagil osaleda, et oleks Eesti lihaveisekasvatajatel tahtmist ja julgust oma lippu veel mõnda vallutamata mäetippu viia. Teeme seda üheskoos!

Reet Pikkmets
OÜ Talu ja tulu

Jaga seda uudist: