Suurepäraseid lihaveiseid, kes on pärit meie aretajate tippkarjadest, saab näha Maamessi nn. suures loomatelgis 20.- 22. aprillil.
Reedel, 21. aprillil on näitus-konkurss ja oksjon-müügipäev.
Hea lihaveisekasvataja,
Lihaveisekasvatusest on saanud Eestis arvestatav põllumajandusharu. Eelmisel aastal eksporditi Eestist ligikaudu 10 500 lihaveist. Peamised ekspordi sihtriigid olid Türgi, Poola ja Läti Kohalikes tapamajades realiseeriti 9300 lihaveist ning taludes tarvitati omaks tarbeks 2000 lihaveist.
2017.a. alguses oli PRIA-s registreeritud umbes 2100 kasvataja nimele 69990 lihaveist , sealhulgas 27728 ammlehma. Lihaveiste üldarv on aastaga kasvanud 5,7%, ammlehmade arv aga 10%. Lihaveiste , eriti ammlehmade arvukuse tõus viitab tõdemusele, et Eestimaa farmeritel on jätkuvalt usku lihaveisekasvatuse heale käekäigule ka tulevikus. Eelmisel aastal oli lihaveisekasvatus pea ainukene põllumajandusharu, mis ei olnud kriisis oodatust madalamate kokkuostuhindade või turutõrgete tõttu. Samas peab mainima, et lihaveisekasvatajaid pole kunagi saanud hõisata üliheade tootmistingimuste ja kõrgete „toodangu“ kokkuostu hindade üle. Lihaveisekasvatajad on oma igapäevast elu korraldanud tasa ja targu, tegemata utoopilisi tulevikuplaane nn. laineharja hindade põhjal. Samas pean vajalikuks rõhutada, et lihaveisekasvatus annab maal elamise ja toimetulemise võimalusi ka väiksematele taludele ja ettevõtetele. Seni veel mõistlikult kasutamata rohumaa kasutusse võtmise osas on lihaveisekasvatusel suur arenguruum ja kasvupotentsiaal.
Kevadine ammlehmade poegimisperiood on mõnes karjas suures osas juba läbi, mõnes veel kestab ning paljud vasikad liiguvad koos emadega karjamaal vabas looduses. Umbes kuu aja pärast on kõik meie lihaveisekarjad lautadest väljas, nautimas vabadust ja värsket karjamaarohtu. Juba lähiajal ootavad enamus lihakarjade ammlehmad ja noored suguküpsed lehmikud oma „peigmeest“, et panna alus uuele elule. Iga edukalt majandav lihaveisekasvataja teab tuntud tõde, et hea ja õige sugupull on vähemalt pool tema karja väärtusest , määrates suuresti ära tulevase vasika poegimiskerguse, kasvukiiruse, lihakuse ja temperamendi. Kust leida head sugupulli? Selleks on suurepärane võimalus – tule Tartu Maamessile lihaveiste noorpullide oksjonile!
Seekordne Tartu Maamess on juubelihõnguline – 25. korda toimub põllumajandusnäitus samas kohas Tartu linnas. Paljudel viimaste aastate maamessidel on lihaveisekasvatajad eksponeerinud oma parimaid loomi ja Eestis kasvatavaid lihaveisetõuge, aga ka korraldanud noorpullide oksjoneid.
2017.a. Maamessi raames toimub Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi ja Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu koostöös järjekordse lihaveiste näitus , noorte lehmikute ja pullide konkurss ja pullide oksjon . Meie üritusele on oma toetava õla alla pannud Alltech Eesti OÜ, Arke Lihatööstus AS, TekNest OÜ, Anu Ait OÜ , Baltic Vianco OÜ, Saumet OÜ, DeLaval AS, Eesti Lihaveisekasvatajate Ühistu ja KMR Livestock Europe Ltd. Suur tänu kõikidele eelnimetatud sponsoritele, koostööpartneritele ja abilistele-kasvatajatele, tänu kellele seekordne lihaveiste näitus teoks saab. Eriline tänu kuulub aga nendele entusiastlikele kasvatajatele-aretajatele, kes leidsid aega ja tahtmist, et loomad näituseks ette valmistada.
Suurepäraseid lihaveiseid, kes on pärit meie aretajate tippkarjadest, saab näha Maamessi nn. suures loomatelgis 20.-22. aprillil.
Reedel, 21. aprillil on suur konkursi ja müügipäev. Esmakordselt toimub lisaks pullide näitus-konkursile samalaadne üritus ka noortele aastastele lehmikutele. Esindatud on viie lihaveisetõu (Ab, Hf, Li, Si, Ch) noorpullid ja aastased lehmikud. Seekord on kohtunikuks suurte kogemustega Taanimaa limusiinikasvataja Christjan Erik Boge, kelle abiga on Eestimaale imporditud ligi sada puhtatõulist lihaveist. Konkursile on registreeritud 34 noorpulli: 12 aberdiin-anguse, 3 herefordi, 5 simmentali, 5 šarolee ja 9 limusiini . Selgitatakse välja iga tõu parim pull ning nende hulgast parim lihatõugu noorpull „Lihaveiste Mister 2017“.
Lehmikute konkursile on registreeritud 18 lehmikut: 7 aberdiini , 5 limusiini , 3 herefordi ja 3 simmentali tõu esindajat. Ka lehmikud konkureerivad parima tõu esindaja tiitlile ning „Lihaveiste Miss 2017“ tiitlile.
Kell 15.00 algab noorpullide oksjon. Müügis on kuue erineva tõu pullid, kokku 34 looma. Pullide ostuhuvilistel palun endast eelnevalt märku anda e-mailile reettoi@gmail.com Oksjonipäeval saab ennast ostjana registreerida kuni kella 14.30-ni.
Pakkumisele tulevate pullide pilte ja põlvnemisandmeid saab vaadata veebikataloogis. Samuti näeb müüdavate pullide põlvnemisi EPJ –i müügiinfos ning pullide sobivust oma karja lehmadele/lehmikutele saab oma karjas jõudluskontrolli pidav lihaveisekasvataja kontrollida EPJ Liisu programmis kasutades valikut -Tööplaanid.
Kutsun kõiki lihaveisekasvatajaid osa saama lihaveisekasvatajate selle aasta suurüritusest, lihaveiste näitus-konkursist ja osalema aktiivselt pullide müügioksjonil. Kes tuleb ostma, kes müüma, kes lihtsalt kaasa elama. Olete oodatud!
Kohtumiseni Tartu Maamessil 2017 !
Aldo Vaan
Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi president