Biogeense metaani tootmise süüdistamine globaalsetes kliimamuutustes on uskumatult reduktsionistlik.

Bioloogiliste protsesside kaudu toodetud metaan on osa süsteemist, ei anna sellesse süsteemi netosisendit ja mis võib-olla kõige tähtsam, on põhjustatud elusorganismidest, mille olemasolu on ökosüsteemi funktsiooni säilitamiseks vajalik!

Veiste puhul muudavad nad olemasoleva süsiniku süsivesikute kujul (nagu tselluloos, mida me ei suuda seedida!) oma kudedes valguks ja rasvaks. Osa sellest süsinikust eritub ka metaanina (CH4), mida toodavad bakterid mäletsejaliste seedimisprotsessi käigus. Seejärel röhitsetakse CH4 välja ja umbes 10 aasta pärast laguneb see tagasi vee- ja süsinikdioksiidi molekulideks. CO2 ja H2O suunatakse tagasi, et rohkem rohtu kasvatada ja tsükkel jätkub.

Tööstuslik loomakasvatus koos sõnnikulaguunidega on tõepoolest märkimisväärne metaani allikas, kuid need on suures osas pärit sealiha-, muna- ja piimatööstusest. Veiste söödaplatsid üldiselt sõnnikulaguunid ei kasuta. Ja kuigi veised röhitsevad metaani, toimub suur osa sellest orgaanilise aine lagunemisest ja sellele järgnevast CH4 tootmisest isegi siis, kui see ei asuks veiste seedetraktis.

Ja me ei saa unustada, et ka veised toodavad toitaineid ümber! Nad muudavad rohu ja muud inimeste jaoks vähese toiteväärtusega taimed kvaliteetseks, biosaadavaks valguks, vitamiinideks ja mineraalideks, parandades samal ajal süsiniku sidumist ja meie muldade kvaliteeti, kui neid majandatakse viisil, mis jäljendab nende loomulikku karjatamise mustrit.

Nii et võib-olla selle asemel, et soovitada, et me kõik tarbiksime vähem üht enim kättesaadaval olnud toitu, mida loodus pakub, peaksime julgustama inimesi ostma vähem asju, mida nad ei vaja, vähendama toiduraiskamist, säästma energiat, kus nad saavad, ja kasutada rohkem ühistransporti.

Teksti avaldas Diana Rodgers enda sotsiaalmeedia kontodel, teksti allikaks https://www.epa.gov/ghgemissions/sources-greenhouse-gas-emissions?fbclid=IwAR2r3ISlklWEElisU-6OHe2Un3dBS3uJeYszOJndQGWDnqa0w1Qo2BEw9ZQ

 

Jaga seda uudist: