Chicago ülikooli uuringud näitavad, et transrasvhape (TRH) parandab võimet võidelda vähiga.
Lihas ja piimatoodetes leiduv pika ahelaga rasvhape parandab teatud immuunrakkude võimet tappa vähirakke, selgud Chicago ülikooli teadlaste uuest uuringust.
Toitainet, mida tuntakse transrasvhappena või TRH-na, leidub toiduainetes, mis on valmistatud karjatamiseks aretatud loomadest, nagu veised ja lambad. Uuring näitas, et TRH parandab CD8+ T- rakkudena tuntud immuunrakkude tüübi võimet tungida kasvajatesse ja rünnata vähirakke.
Uuringus leiti ka, et kõrgema veres ringleva TRH tasemega patsiendid reageerisid immunoteraapiale paremini, mis viitab sellele, et sellel võib olla potentsiaali toidulisandina täiendada vähi kliinilist ravi.
“On tehtud palju uuringuid, mis püüavad lahti mõtestada seost toitumise ja inimeste tervise vahel ning inimeste söödavate toitude mitmekesisuse tõttu on väga raske mõista selle aluseks olevaid mehhanisme. Kuid kui keskendume ainult toidust saadavatele toitainetele ja metaboliitidele, hakkame nägema, kuidas need mõjutqavad füsioloogiat ja patoloogiat, ” ütles Jing Chen, Janet Davison Rowley auprofessor UChicagost ja üks uue uuringu vanemautoreid. “Keskendudes toitainetele, mis võivad aktiveerida T-raku vastuseid, leidsime ühe, mis tegelikult suurendab kasvajavastast immuunsust, aktiveerides olulise immuunraja.”
Kugi uuring keskendus TRH-le, arvavad teadlased, et on suur tõenäosus, et taimedes veel tuvastamata ühenditel on sarnane toime.
Tulemused avaldati ajakirjas Nature.
Toitained, mis aktiveerivad immuunrakke
Cheni labor keskendub mõistmisele, kuidas veres ringlevad metaboliidid, tpitained ja muud molekulid mõjutavad vähi arengut ja reageerimist vähiravile.
Uue uuringi jaoks koostasid kaks järeldoktorantuuri stipendiaadid, Hao Fan ja Siyuan Xia, kes mõlemad on ka uuringu kaasautorid, “vere toitainete” ühendite raamatukogu, mis koosnes 255 bioaktiivsest toitainetest saadud molekulist. Nad kontrollisid selles uues raamatukogus olevaid ühendeid nende võime suhtes mõjutada kasvajavastast immuunsust, aktiveerides CB8+ T- rakke, immuunrakkude rühma, mis on kriitilise tähtsusega vähi- või viirusnakkusega rakkude tapmisel.
Pärast seda, kui teadlased hindasid kuut parimat kandidaati nii inimese, kui ka hiire rakkudes, nägid nad, et TRH toimis kõige paremini. TRH on inimpiimas kõige enim leitav transrasvhape, kuid keha ei suuda seda ise toota. Ainult umbes 20% TRH-st laguneb muudeks kõrvalsaadusteks, jättes 80% vereingesse ringlema. “See töhendab, et sellel peab olema midagi muud, nii et hakkasime selle kallal rohkem töötama”, ütles Chen.
Seejärel viisid teadlased läbi rea katseid erinevata kasvajatüüpide rakkude ja hiiremudelitega. Hiirte toitmine TRH-ga rikastatud dieediga vähendas märkimisväärselt melanoomi ja käärsoolevähi rakkude kasvaja kasvupotentsiaali võrreldes kontrolldieediga toidetud hiirtega. TRH dieet suurendas ka CB8+T- rakkude võimet kasvajatesse tungida.
Meeskond tegi ka mitmeid molekulaarseid ja geneetilisi analüüse, et mõista, kuidas TRH T- rakke mõjutab. Need analüüsid hõlmasid uut tehnikat üheahelalise DNA transkriptsiooni jälgimiseks, mida nimetatakse ketoksaaliga toetatud üheahelaliseks DNA järjestamiseks või KAS-seq, mille töötasid välja Chuan He, John T. Wilson, UChicago austatud keemiaprofessoreid ja veel üks uuringu seenior autor.
Need täiendavad testid, mida tegid nii Cheni kui ka He laborid, näitasid, et TRH inaktiveerib rakupinna retseproti nimega GPR43, mida tavaliselt aktiveerivad lühikese ahelaga rasvhapped, mida sageli toodab soolestiku mikrobioota. TRH ületab need lühikese ahelaga rasvhapped ja aktiveerib CREB- rajana tuntud raku signaalimisprotsessi, mis on seotud mitmesuguste funktisioonidega, sealhulgas rakkude kasvu, ellujäämise ja diferentseerumisega. Töörühm näitas ka, et hiiremudelitel, kus GPR43 retseptor eemaldati ainult CD8+T- rakkudest, puudus ka nende paranenud kasvajaga võitlemise võime.
Lõpuks töötas meeskond ka UChicago meditsiiniprofessori Justin Kline’iga, et analüüsida vereproove, mis võeti patsientidelt, kes said lümfoomi CAR-T-rakulist immuniteraapiat. Nad nägid, et kõrgema TRH tasemega patsiendid reageerisid ravile paremini, kui madalama tasemega patsiendid. Samuti testisid nad leukeemia rakuliine, töötades koos Wendy Stock, Anjuli Seth Nayaki meditsiiniprofessoriga ja nägid, et TRH suurendas immunoteraapia ravimi võimet tappa leukeemiarakke.
Keskendu toitainetele, mitte toidule
Uuring viitab sellele, et TRH-d võiks kasutada toidulisandina erinevate T- rakupõhiste vähiravimite abistamiseks, kuigi Chen juhib tähelepanu sellele, et oluline on määrata toitainete enda optimeeritud kogus, mitte toiduallikas.
Üha rohkem on tõendeid liigse punase liha ja piimatoodete tarbimise kahjulike tervisemõjude kohta, seega ei tohiks seda uuringut võtta ettekäändena süüa rohkem juustuburgereid ja pitsat, pigem näitab see, et T-rakkude aktiivsuse edendamiseks võib kasutada toitaineid nagu TRH. Chen arvab, et võib olla ka teisi toitaineid, mis võivad sama teha.
“On varajased andmed, mis näitavad, et teised taimede rasvhapped annavad signaali sarnase retseptori kaudu, seega usume, et on suur võimalus, et taimede toitained võivad teha sama asja, aktiveerides ka CREB-I raja,” ütles ta.
Uued uuringud rõhutavad ka selle “metaboolse” lähenemisviisi lubadust mõista, kuidas toitumise ehitusplokid mõjutavad meie tervist. Chen ütles, et tema meeskond loodab luua põhjaliku veres ringlevate toitainete raamatukogu, et mõista nende mõju immuunsusele ja teistele bioloogilistele protsessidele, nagu vananemine.
“Pärast miljoneid aastaid kestnud evolutsiooni on ainult paarsada toidust saadud metaboliiti, mis lõpuks veres ringlevad, nii et see tähendab, et neil võib olla meie bioloogias teatud tähtsus, ” ütles Chen. “Näha, et ühel toitainel, nagu TRH, on sihitud immuunrakutüübile väga sihipärane mehhanism, millel on väga vügav füsioloogiline reaktsioon kogu organismi tasandil- see on minu arvates tõesti hämmastav ja intrigeeriv.”
Artikkel on kohandatud Chicago ülikooli bioloogiateaduste osakonna avaldatud artiklist.