Üle mitme aasta toimus taaskord Maailma Anguse organisatsiooni tehniline konverents – World Angus Technical Meeting-, mis seekord tõi anguse tõugu veiste kasvatajad ja teised nendega seotud isikud kokku Tšehhimaal. 08-19 septembri jooksul toimusid farmituurid ning 10.09 ka konverents ja tehniline koosolek.
Tehnilisel koosolekul anti ülevaade World Angus Secretariat finantsaruandest, kuulati ülevaadet USA aretustöös toimuvast, anti ülevaated liikmesriikide hetkeseisust, arvati võlgnevuste tõttu välja 2 riiki – Rootsi ja Equador-, ning võeti vastu 2uut riiki- Brasiilia ja Paraquay.
Järgmine suurem ühisüritus toimub 2025 aastal Austraalias, ja selle kohta saab rohkem infot nii facebookist kui kodulehelt – https://www.worldangusforum2025.com/.
Järgnevalt kerged lühiülevaated tehnilisel konverentsil osalenud Sanna Turu, Maria Liisa Luuri ja Jane Mättik sulest.
9.september
Esimene farmituuride päev viis meid Lõuna-Boheemiasse. Kõigepealt külastasime Borovka perekonna farmi, kes kasvatab nii punaseid kui ka musti anguseid. Vastuvõtt oli suurejooneline – mitmed kohalikud suupisted ning tervitusjoogid. Karjamaadele sõidutati meid heinaveohaagisel, kus näeme eraldi punaste anguste karja ning teisel karjamaal saabub omanik üle mäenõlva mustade angustega. Tagasiteel farmi juurde peatuti tõupullide koplis, kus sai näha karjas toimetavat kahte sugupulli.
Lühikese sõidu kaugusel asus järgmine farm – Rančice farm Sebelka. Tegemis on samuti karjaga, kus kasvatatakse nii punaseid kui ka musti anguseid. Farmihooned on tänapäevased ning kompleks vanal taluõuel, kus perekond peab ka väikest restoran-kohvikut. Farmis võtab meid vastu terve perekond ning lisaks lihaveistele ka hobused, kanad ning pardid. Karjas kasutatakse palju seemendusi ning tehakse ka embrüote siirdamist. Punaste anguste kari on väga muljetavaldav ning ühtlane, kus võis näha väiksema kehatüübiga ammesid. Samas farmis pakuti meile traditsioonilist farmeri lõunasööki – supp ning veiselihaguljašš, millele järgnesid traditsioonilised magusad saiakesed-koogid.
Edasi suundusime päeva kolmandasse ja viimasesse farmi – Kalliste farm Fritzenwallner. Farm koos oma uhke mõisahoonega asub Lõuna-Boheemia servas väga Austria lähedal. Peremees enamjaolt toimetab Austrias ning peab seal ka restorane. Selles farmis on aretussuund väiksemale ning efektiivsele ammele. Esmakordselt on proovitud kasutada ka Argentiina geneetikat. Samuti teostatakse farmis genoomuuringuid, mille toel tehakse paaridevalikuid ning valikuid karja täienduseks lehmikute näol.
Päeva lõpuks viidi meid Hluboká lossi. Tegemist on väga suurejoonelise ning ühe kõige ilusama lossiga Tšehhis. Seal toimus giidiga ekskursioon, mille käigus viidi meid kurssi kogu lossi ajalooga. Päev lõppes õhtusöögiga Hluboká linna hotellis, kus toiduvalik oli erakordne.
10.september
Kogu pühapäevane päev möödus Aberdiin-anguse näitus-konkurssi tuules, mis organiseeriti spetsiaalselt Maailma Anguse Tehnilise Konverentsi jaoks. Erinevaid võistluskategooriaid, kus jaotati pullid ning lehmad erinevatesse vanusegruppidesse, oli kokku 13. Lisaks järgnes eraldi kategooria parimale aretajale ning seejärel ka parimale noorele aretajale. Terve päeva vältel võis näha Tšehhi anguste koorekihti ning parimaid loomi kogu riigis. Näitusest võttis osa 24 erinevat farmi ning pea 100 aberdiin-anguse tõugu veist. Parimaid valisid välja väga tuntud kohtunikud kolmest eri riigist – Pj Pudler (USA), William Mclaren (UK) ja Erica Halliday (AUS). Kui kogu konkursi vältel võis näha väga erinevate põlvnemistega lehmi ning pulle, siis seda suurepärasem oli see, et kogu näituse tšempioniks krooniti kahe aastane pull Hubert MS, kes oli täielikult Tšehhi põlvnemisega! Aretajaks Sklář Miroslav.
Õhtul viidi meid České Budějovice linnaekskursioonile, mis lõppes linna südames asuvas pruulikojas-pubis õhtusöögi ja elava muusikaga. Hilisõhtul korraldati kõrval väljakul etteaste, mille raames paluti kõigil osalejatel laulda aberdiin-anguse hümni. Järgnevatel päevadel lauldi spontaanselt hümni mitmeid kordi.
12. september
Zbyslav farm
Nii nagu kõik hommikud Tšehhis, algas ka see päikeseline hommik toeka hommikusöögiga hotellis ja pärast lühikest bussisõitu ootas farmis ees järjekordne kaetud laud. Tšehhid on äärmiselt külalislahked pakkuma oma traditsioonilisi sööke ja -jooke, pea igal võimalusel. Nii ka Martin Neidl, Tšehhi Aberdiin-anguse ühingu juhatuse liige, võttis vastu, rahvusvahelise seltskonna, puhkpillimuusika saatel, pakkudes kohalikke maitsvaid suupisteid ja parimaid veine ja kangemaid napse. Eks oli Martin Neidl`il ka rohkem põhjust – nimelt tähistas ta samal päeval ka oma sünnipäeva. Prahast 2 tunni bussisõidu kaugusel edela suuna Planice maakonnas paiknevas silmnähtavalt vanas ja pikkade traditsioonidega farmikompleksis olid kasutusel mõned väga nutikad lahendused – näiteks laudahoonete renoveerimisel – lihtsate võtetega oli tänapäevases mõttes kasutust loomapidamishoonest tehtud katuse pikendusega ja jalutusaedadega väiksemate gruppide pidamiseks (sugupullide pidamiseks/loomade garantiniseerimiseks jne) hoone. Zbyslavi karja loomad osalesid edukalt ka pühapäevasel Riiklikul Aberdiin-anguse näitusel. Tšehhis on punane angus oluliselt populaarsem, kui näiteks Eestis, moodustades kogupopulatsioonist ca 50%. Selline oli suhe ka Zbyslavi karjas. Punaste ammede karjas toimetas uhkelt ringi punane Kanada päritolu noor embrüopull. Mõlemad karjad olid farmi juurde karjamaadelt toodud spetsiaalselt külalistele näitamiseks ja nad suhtusid bussitäie inimeste külastusse rahulolevalt, tegeledes oma põhitegevuse – söömisega.
Zlata Krava farm
Jällegi tunnike bussis ja mitte kaugel Nepomuk linnast majandab kohalik õllekuningas – Radek Sochor. „Kuldse lehma“ farmi jõudes on näha, et kõike tehakse täpselt nii palju kui vaja ja samas on säilinud talulik majandamise mitmekesisus. Bussist välja astudes tervitavad meid eeslid, veidi eemal sead aias ja nende vahel igal pool kanad ringi jooksmas ja siblimas. Peremees juhatab meid sõbralikult oma karja vaatama. Sealsamas kõrval on kaetud lauad ampsudega ja põleb lõke kohaliku grillvorsti küpsetamiseks. Loomad on julged ja uudishimulikud. Radek ise on tagasihoidlik oma tegevusi tutvustades. Tõulooma müük ei ole tema prioriteet – loomi kasvatatakse eesmärgiga realiseerida nad ninaotsast sabani oma pruulikojaga kõrts/õlle-hotellis ja lähedalasuvas Pilseni linnas, õlle-restoranis Švejk. Rõõmsa olekuga Anguse ühingu juhatuse liikme saatel saame järgmisel päeval ka Praha linnaekskursiooni vana trammiga sõites. Ja Zlata Krava õlu „voolab“ terve tuuri kestel.
Päev lõppes gala-õhtusöögiga kuulsas SPA-kuurortlinnas Karlovy Vary’s. Unustamatu mulje jätnud „printsessi-linnak“ oma kuumaveeallikatega ja imeliste vaadetega. Ei ole imestada, et filmi- ja muusikafestivalid just selles asukohas aset leiavad. Staarid saavad tunda end tõeliste staaridena kohas, kus neid üritusi toimunud juba aastast 1950. Ballisaalid ja purskaevud ja kõige tuntumad kuulsused magavad tavaliselt nende festivalide ajal just Grandhotel PUPP peenetes hotellitubades, kus meiegi väsinuna oma karjamaadel jalutanud jalakesed sel õhtul voodisse viskasime.
Hommik algas loomulikult hommikubuffees šhampusega. No tegelikult me hoidsime oma meeled virgena, sest teadsime, et kohe tuleb uus farm ja tervitusnaps 🙂
13. september.
Doupov Farm
Kindlasti jällegi veidi erinev ja omanäoline ettevõtmine. 5a tagasi soetatud Aberdiin-angused pärinesid kõik UK-st ja lihaveisekasvatus oli 1 osa kogu ettevõtlusest, mille osadena toodi välja teraviljakasvatust, jahiturismi, nuumafarmi ja liha müüki. Veised pidid jagama oma rohumaid hirvedega. Selle farmi ringlaut väideti olevat Kesk-Euroopa ainuke. Septembri alguses, kui enamikel farmidel, mida külastasime olid loomad veel rohusöödal, siis selle piirkonna mulla viljakus ei võimaldanud karjamaadel enam karjatamist, loomad sõid heina. Ka Tšehhis oli ulatuslik põud sel suvel ja mõned piirkonnad ei taastunudki suve lõpuks ära.
Breze Farm
Üks väga huvitav ettevõtmine. Eks ilmselt iga entusiastliku lihaveisekasvataja unelmate infrastruktuur kõik ühes kohas koos – palju betooni, kõik mis vähegi katust vajas oli hoones varju all, söötmisrobotid, allapanurobotid, oma tapamaja, loomade müügi/oksjoni ruum, kohvik jne. Mõned loomad olid külalistele sisse toodud vaatamiseks ka (enamus ikka veel karjamaadel). Aga loomade vaatamine oli selles farmis teisejärguline tegevus :). Austria farmirobotite demofarm oli kogu oma tegevusega mahetootmine. Kohalik pakutud veisesteik oli hõrk ja maitsev. Meelelahutuseks oli külastajatel võimalik kraana küljes rippuvas korvis lasta end tõsta ligi 70m kõrgusele ümbruse uudistamiseks. Lahe idee ja julgemad käisid seal ka kiikumas.
14. september
Cunkov Breeding of Pedigree Bulls Ltd / Kozak farm
See ettevõte on palju aastaid pakkunud pullide jõudluskatse teenust farmeritele, kes soovivad oma loomi söötmiskatses pidada ja selle järgselt oksjonil müüa. Meile tutvustati katselauta ja selles viibivaid loomi. Ratsioon oli selline korralik kontinentaaltõugude nuumaratsioon. Anguste jaoks ilmselgelt liiga hea. Lisaks maisisilole, millel mingi graanul sees, said kõik pullid kontsentraati veel eraldi söötmisdosaatorist. Ööpäevase keskmise juurdekasvu eesmärk oli saada 1500g/ööpäevas. Kohalik rekordi“mees“ oli mõne aasta tagune punane anguse pull, kes kasvas 2000g/ööpäevas katse vältel.
Kozak farmis peeti lisaks Aberdiin-anguse tõugu veistele ka näiteks piisoneid ja see kohalik pullijaam tegeles ka sperma/embrüote ja tõuloomade müügiga.
Statek Rantirov
Meie mõistes mõisahoones elav farmipere, kes oma uuendusmeelse mõtlemise ja tegevusega kindlasti meelde jäid. Vladimir ja Matej Šašeki ettevõte on Tšehhis esimene farm, kes kasutab söödaväärindamise mõõtmiseks spetsiaalset söötmissüsteemi. Nende karjas sünnib 70% järglastest kunstliku seemenduse või embrüo teel. Majandatakse ka teravilja ja metsa. Ligi 400 aastane farmikompleks on põlvkondade vältel olnud aktiivses kasutuses ja Aberdiin-anguste kasvatuse ja aretusega on seal tegeletud aastast 1993.
15. september
Šveda farm
Selle farmi näol on tegemist tõeliselt ekstensiivse rohumaade hooldamise ja lihaveisekasvatusega. Karja peetakse aastaringselt väljas ja suhteliselt suurte alade peal mida siis aeg-ajalt roteeritakse. Loomade ajamiseks kasutatakse hobuseid, mida meie grupile ka efektselt demonstreeriti. Lisaks lihaveistele kasvatatakse ka teravilja, kuid veiste päralt on kõik madalama viljakusega ja mägisemad alad. Lihaveiseid kasvatatakse loodusliku valiku põhimõttel- ellu jäävad tugevamad. Põhikari pärineb Šotimaalt.
Vrbetice farm
Tegemist on perefarmiga, kus kasvatatakse nii lihaveiseid kui lambaid, ja tehakse koostööd Šveda farmiga. Samuti väga ekstensiivne pidamispraktika, milles oluline roll karjatamisel kui maastikuhooldusel. Kuna tegemist oli põhituuri viimase farmiga, siis väljendati taaskord tšehhidele omast külalislahkust – lookas lihalaud ja kohalik naps, mille tarbimisel hoidis tempot peal kohalik rahvamuusika- ja tantsuansambel. Lisaks tutvustati lambavilla kraasimise ning kangakudumise kunsti, ja selle tulemusi ehk kangastelgedel kootud vaipasid mida oli kõigil soovijail võimalik ka kaasa osta.
Kokkuvõtteks – oli väga tore üle mitme pika aasta taas näha vanu, ja saada uusi tuttavaid, kel kõigil üks ühine eesmärk – läbimõeldud ja väga heal tasemel geneetikaga, maailmas ühe enimlevinud veisetõu – aberdiin-anguse – kasvatamine. Tuuri alguses 4 suure bussitäie rahva jaoks farmikülastuste, hotellide ja söömaaegade logistika nõudis korraldajatelt pikka meelt ja kannatust, kuid kõik sujus ja osalejad andsid oma rahulolust ka märku.
Tšehhi farmerite külalislahkus, nende pealehakkamine ja entusiasm riikliku näituse korraldamisel – see kõik jääb osalejatele kauaks meelde ning head tutvused meelitavad kindlasti ka tagasi.
Tagantjärgi oli meile endile muidugi eriti tore kuulda ülivõrdes kiidusõnu Eestis toimunud Anguse Euroopa Foorumi kohta 2018 aastal, nii tšehhide kui ka teiste riikide esindajate suust!
Soovitame soojalt juba praegu kõikidel huvilistel hakata mõtteid seadma 2025 aastal toimuva Austraalia külastuse peale, sest just sellistelt üritustelt saab mõtteid, ideid, kinnitust ja motivatsiooni lihaveisekasvatusega tegelemisel!
Sanna Turu
Maria Liisa Luur
Jane Mättik
Tanel Bulitko